EDEN study tour
Az eddigi - több mint tíz éve futó – EDEN pályázat nyertesei vettek részt azon a két napos study touron , amelyet ezúttal a győztes, Középkori templomok útja a Felső-Tisza-vidéken pályázati partnerek szerveztek számukra.
Az Európai Bizottság 2006-ban indította útjára a Kiváló Európai Desztinációk nevű projektjét, amely az európai kontinens természeti, kulturális és szellemi örökségének sokszínűségét hivatott bemutatni a turisták számára. A pályázat keretében az Európai Unió tagállamaiban - évente változó témakörben választanak ki nemzetenként egy-egy kiváló desztinációt. Magyarország a kezdetektől aktív résztvevője a programnak. 2007-ben az Őrség, hazánk legnyugatibb vidéke lett Magyarország legjobban fejlődő vidéki desztinációja. A következő évben Hortobágy Magyarország legjobb, élő hagyományokat őrző desztinációja cím birtokosa lett. Írottkő Naturpark következik a sorban, ez a terület Magyarország legjobb ökoturisztikai desztinációja címet kapta meg 2009-ben. A Tisza-tó Magyarország legjobb természetes vízű desztinációja 2010-ben lett, ezután a Mecsek következett, mint a „régi értékek, új funkciók „ tevékeny gyakorlója. 2013-ban az akadálymente turizmus volt a központi téma, ebben Kaposvár bizonyult a legjobbnak a belváros tudatos átalakítása, akadálymentesítése révén. 2015-ben a Mecsek Zöldúton élő helyi közösségek hagyománytiszteletükkel, helyi termékek előállításával és különleges programokkal érdemelték ki az „egy csipet Magyarország” témában a nyertes desztináció díjat. Ezután következett a „Magyarország legígéretesebb úti célja” cím elnyeréséért folytatott küzdelem, melyben a Tündérmező öröksége, Középkori templomok útja a Felső-Tisza-vidéken c. pályázat hagyta maga mögött a székesfehérvári, gyulai vagy veszprémi versenytársakat.
A Magyar Turisztikai Ügynökség részéről Máthé Kinga igazgató is részt részt a study touron, hiszen az EDEN pályázat magyarországi lebonyolítója az MTÜ, mely az Európai Unióval közösen finanszírozza a pályázat kiírását, lebonyolítását. Az elismerés mellett az is cél, hogy új lendületet kapjon a nyertes desztináció – fogalmazott az MTÜ igazgatója. Máthé Kinga hozzátette: itt a Felső-Tisza-vidéken a saját, helyi kézzelfogható kulturális értékekre alapozva jött létre a speciális turisztikai kínálat, a Középkori templomok útja, mely ezzel a megmérettetéssel valóban új lendületet kaphat, a benne és érte dolgozók pedig további megerősítésre számíthatnak, hiszen közös cél, hogy mind több turista látogasson e vidékre, segítve ezzel a helyi termelők, vendéglátók, szállásadók megélhetését is. A két napos study tour Vásárosnaményból indult, a tákosi, csarodai templomok megtekintése után egy pálinkakóstolással egybekötött bemutatón vett részt a csapat, estére Tiszacsécsére érkezve a Móricz Zsigmond tiszteletére berendezett emlékház megismerésével zárult az aznapi program. Pénteken a megye híres ipartörténeti emléke, a túristvándi vízimalom nyűgözte le az érdeklődő szakembereket, majd Gyügye Europa Nostra díjas temploma. Cégénydányádon elismerést váltott ki a felújított kastély, a nap végén pedig Nyírbátor monumentális műemléke, a református templom.
Megismerhették a jó szatmári ételeket és vendéglátást is és mindannyian úgy búcsúztak: visszajönnek még erre a vidékre, mely valóban kevéssé ismert célpontja a turistáknak, pedig nyugalmával, kulturális értékeinek sokaságával, kiépülő szolgáltatásaival a Felső-Tisza-vidék Magyarország legígéretesebb úti célja lehet!