Kárpát-Fest
Nemzeti kincseink a Kárpátok ölelésében címmel tudományos konferenciát rendezett a Tuzsér Községért Közalapítvány. A program a Kárpát-Fest közel egyhónapos rendezvénysorozat részeként zajlott hétfőn a tuzséri Lónyay-kastélyban.
Megyei és megyén túli kitekintésű előadások hangzottak el épített- és kulturális örökségünkről hangsúlyozva azt, hogy a nemzeti kulturális örökség minden esetben helyi érték. Erre építve kell akár funkciót találni, vagy berendezni, működtetni adott esetben egy kastélyt. Ahogyan teszik ezt Körmenden például, szisztematikusan haladva a fejlesztés útján, egyúttal megfelelve annak a ténynek, hogy Magyarország öt legjelentősebb kastélyainak egyike a Körmendi várkastély vagy más néven a Batthyány-Strattmann-kastély. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében több mint 300 műemlék van, ennek mintegy harmadát sikerült eddig felújítani – de fejlesztési források függvényében ez is apró lépésekben zajlik. Nagy kérdés – kastélyok esetében főként – a hasznosítás, a lehető legjobb funkció megtalálása és a korhű berendezés. Ez utóbbi esetében az interaktív terek, lehetőségek megtalálása nyújthat segítséget. Idén márciusban Baktalórántházán nyílt ilyen irányt is követő kastély, illetve az utóbbi hetekben Cégénydányádon, amelyet sikerült többnyire korhű berendezésekkel ellátni.
Az örökségvédelemhez szorosan kapcsolható és kapcsolandó a turizmus, a turizmusfejlesztés. Ennek egyik példája a Középkori templomok útja program, melyről szervezetünk tartott előadást, kiemelve a turizmusban rejlő lehetőségeket, esetleges buktatókat, a turizmusban dolgozók vagy a turistákkal találkozók dilemmáit, felkészültségét és hangsúlyozva a visszajelzéseket, melyek pozitívak és többnyire arról szólnak: aki értéket keres, az ezen a vidéken még megtalálja.
Kiadványainkról – mint mindig, most is elismeréssel szóltak az ország több pontjáról érkezők.